
Ne každá stavba je projektována zrovna šťastně. Některé stavby jsou sice na první pohled pěkné, ale po čase zjistíte, že „nedýchají“. Naopak u starých staveb se často stává, že po provedení stavebních úprav snižujících jejich energetickou náročnost (zateplení, výměna oken atd.) se z původně dobře větrající stavby stane stavba absolutně nevětrající. V takové stavbě se poté udržuje vlhkost, plísně a stává se doslova rájem bakterií a roztočů. Jak tomu předejít?
Dobré ventilační jednotky plíseň vyřeší
Je třeba vytvořit takový systém, aby vzduch z objektu mohl dovnitř i ven. K tomu slouží tzv. ventilační jednotky, které jsou rozmístěny po celém objektu. Tím, že jsou rozmístěny po celém objektu, pomáhají v jeho větráním. Ventilační jednotky nevětrají zdaleka pořád. Jsou řízeny centrálním regulátorem, který přesně stanovuje, v jaké fázi ventilační jednotka větrá a v jaké ne. Tím docílíme toho, že se uvnitř stavby pravidelně vyměňuje vzduch, aniž by došlo k tepelným ztrátám znamenající zvýšené náklady na topení.
Kromě zajištění pravidelné ventilace mají ventilační jednotky ještě jednu dobrou vlastnost. Jsou opatřeny prachovými filtry čistící vzduch od bakterií a roztočů. Jsou tedy navýsost hygienické.
Jak si je pořídit?
Pokud kontaktujete specialisty společnosti, navrhnou vám zdarma celý ventilační systém. To znamená, že přesně určí, které jednotky a centrální regulátor jsou pro vaši stavbu vhodné, určí jejich rozmístění a spočítají cenu. Instalace se obvykle provádí v rámci sítě certifikovaných partnerů z každého kraje, díky čemuž se snižují náklady na ni.
Nejlepší doba pro pořízení
Pojďme si to zrekapitulovat: ventilační systémy snižují náklady na topení a jsou levné na provoz. To už je samo o sobě celkem velké plus. Když k tomu ale navíc vezmeme v potaz možnost, že na některé ventilační jednotky můžeme získat v dotaci v rámci Nové zelené úsporám, činí to jejich nákup ještě neodkladnější.