Japonská zahrada je vzorem pro mnohé zahrádkáře. Jejím hlavním znakem je úspornost a harmonie. Všechny prvky mají svůj význam a každá dekorace se vyznačuje jednoduchostí a přirozeností. Jako celek musí japonská zahrada působit harmonickým a uklidňujícím dojmem.
Jejím posláním je nejen pastva pro oči, ale především schopnost poskytovat klid, odpočinek a možnost meditovat. Prvotním důvodem tvorby tradiční japonské zahrady v Japonsku byl nedostatek volné půdy. Japonci museli vyžít i malého prostoru, pokud chtěli mít okrasnou zahradu. Proto zde vznikla i myšlenka na pěstování bonsají, což jsou v podstatě miniaturní stromy.
Jak vybudovat japonskou zahradu
I na své zahradě si můžete vytvořit alespoň koutek ve stylu japonské zahrady, pokud najdete vhodné místo v polostínu. Dbejte na japonské zásady harmonie a vyváženosti již při modelování terénu. Již při něm myslete na konečnou podobu i na detaily, kde chcete pěstovat dřeviny, kam umístíte dekorativní prvky apd. Jedním z hlavních prvků japonské zahrady je voda. Proto je ideální, máte-li například potůček, nebo možnost vytvořit malé okrasné jezírko. Ovšem voda není bezpodmínečnou podmínkou, neboť ji můžete imitovat například vytvořením potůčku z oblázků nebo jiných okrasných kamínků.
Co pěstovat a jakou dekoraci umístit
Hlavními rostlinami jsou dřeviny, které se ovšem musí udržovat řezem a stříháním, aby příliš nepřerostly do své obvyklé výšky a podoby. Platí to i pro naše stromy a keře. Nemusí to být pouze typicky japonské dřeviny, i když takový japonský javor, který se na podzim krásně zbarví, vytvoří dokonalou iluzi japonské přírody. Můžete také některé dřeviny tvarovat do podoby bonsají. Nejlépe tyto miniatury stromů vynikají ve vhodných nádobách, ovšem můžete je pěstovat i volně v záhonu, u cesty či na volném prostranství.
Rostliny, které jsou pro japonskou zahradu nejtypičtější, jsou rododendrony, azalky nebo dřevité pivoňky, což jsou vše rostliny dodávající zahradě především barevnost.
Kromě rostlin patří k typickým prvkům obloukové můstky, které nemusí nutně překlenovat vodu, ale například plochu tvořenou kamenivem či pískem. Dále zde nemohou chybět zajímavě tvarované kameny, sošky Buddhů a další dekorace připomínající například tradiční japonské stavby.