Články & návody

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková posuvná okna Havířov a okolí.

Zámkař Jan Hanák - zámečnické práce Brno a okolí.

Dokurzu.cz - Rekvalifikační kurzy a školení Brno.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno a okolí.

Karissa Corp SE - sádrokartonářské práce Brno a okolí.

NS Nábytek - vestavěné skříně na míru.

Otevreniauta.cz - nouzové otevírání aut v Brně.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečení domu Brno systémem Jablotron.

INVIDA - nábytek na míru Praha, České Budějovice a okolí.

Jaký je rozdíl mezi pasivním a nízkoenergetickým domem

Hranice mezi pasivním a nízkoenergetickým domem se může zdát velmi úzká. V průběhu let se mění s tím, jak se mění parametry pro daný typ stavby.

Nízkoenergetický a pasivní dům jsou si v mnohém velmi podobné. U obou jsou materiály pro stavbu pečlivě vybírány tak, aby byly co nejúčinnější a zadržovaly co nejvíce tepla. Zároveň by tyto materiály měly být ekologické, protože hlavním smyslem jak nízkoenergetických, tak pasivních domů je společně s nezávislostí také udržitelnost. Pouze použitím ekologických materiálů lze tohoto aspektu dosáhnout. Nižší dopad na planetu ruku v ruce doprovází také pozitivní účinky na zdraví obyvatel domu. Díky přírodním materiálům použitým při stavbě domě snížíme toxicitu domácnosti na nižší úroveň. Materiály, které jsou u pasivních i nízkoenergetických domů použity, jsou například dřevěná vlákna, celulóza z konopí, či sláma anebo bambus.

Také další použité technologie, jako je například rekuperace, pomůže odfiltrovat škodlivé látky. Výsledkem je čistší vzduch, který dýcháte. Pomocí rekuperace je v domě řízena výměna vzduchu tak, aby odváděla přebytečné CO2, přičemž vzduch, který přichází z venku je ohříván o vzduch odváděný zevnitř. Tento způsob pomáhá ekonomičtěji hospodařit s výměnou vzduchu, než jak je tomu u klasického větrání.

Pasivní dům musí mít oproti nízkoenergetickému domu vlastní zdroj energie. Většinou je to řešeno solárními panely umístěnými na střeše. Získávání tepla napomáhá také vhodné umístění domu v zahradě tak, aby velká okna byla orientována na jih. Okna teplo nasávají a pomáhají tak udržovat příjemnou teplotu v domě.

Roční spotřeba energie

Konkrétní specifikací nízkoenergetického a pasivního domu je roční spotřeba energie. Tento parametr vytváří jasnou hranici mezi těmito dvěma typy staveb. Nízkoenergetický dům se musí vejít pod hranici 50 kWh/m2, pasivní dům pak dokonce až pod 15 kWh/m2 za rok.

Za pasivní zděné domy na klíč si přirozeně více připlatíte, avšak návratnost této investice je zhruba 12–16 let. Nízkoenergetické domy se cenově více blíží běžným domům, přičemž budoucí úspora v energiích je také znatelná.

Fotografie